28 Kasım 2023
  • İstanbul13°C
  • Ankara5°C

logitrans Lojistik Dünyasını Ayağa Kaldıran Fuar

Dünya ticaret yollarının kavşak noktasında bulunan İstanbul, son derece önemli bir fuara ev sahipliği yapıyor.

logitrans Lojistik Dünyasını Ayağa Kaldıran Fuar

14 Kasım 2023 Salı 14:52

Türkiye’nin lojistik alanındaki en parlak vitrini olan Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı, Avrasya Gösteri Merkezi’nde 15-17 Kasım tarihlerinde 16. Kez gerçekleşiyor. Eko Fuarcılık ve Messe Münih ortaklığında yapılan fuar ile birlikte, Türkiye’nin dünya lojistiğindeki önemi daha görünür duruma geliyor. 

Dünya ekonomisine yön veren ABD, Çin, AB, Rusya, İngiltere, Hindistan gibi ülkelerin ulaşım koridorlarına yönelik yaklaşımlarını bu gibi fuarlarda, stand ile katılım kararlarından ve ziyaret eğilimlerinden, etkinliklere gösterdikleri ilgiye bakarak gözlemek mümkün. 

Son yıllarda yaptığı alt yapı yatırımları, köprüler, BTK demiryolu, Avrasya Tüneli gibi sualtı yolları ile Orta Koridor üzerinde Çin’den Londra’ya kesintisiz ulaşım olanağı sağlayan Türkiye, Dünya lojistiğinde etkili bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. logitrans Fuarı da bu yatırımların sahibi olan Türkiye’nin dünyaya açılan uluslararası vitrinidir. Firmalar burada rekabet üstünlüklerini sunarken ülkenin lojistik altyapısı da toplam gücünü tüm dünyaya göstermektedir.

Messe Münih’in 56 ülkede bulunan ofisleri tarafından tanıtımı yapılan logitrans Fuarı, 80’e yakın ülkeden ziyaretçi alıyor. Türkiye’nin alt yapısını, işletmelerinin hizmet kalitesini ve iddialarını görmek için logitrans Fuarı’nı yıllık takvimine alan dünyanın lojistik alanındaki en önemli isimleri; Münih, Şanghay, Delhi, Miami, Singapur ve Johannesburg‘da aynı ekip tarafından gerçekleştirilen transport logistic Fuarları’nın İstanbul buluşmasına stratejik önem veriyor. 3 kıtanın birleştiği toprakların iş ve ticaret merkezi olan İstanbul’da gerçekleşen logitrans Fuarı, ziyaretçilerine, aynı zamanda 4 saatlik uçuş mesafesindeki 1.6 milyar insan, 10-11 trilyon dolar ticaret hacmi ve 67 ülkeye ulaşım tezini fiilen deneyimleme şansı sunmaktadır.

logitrans, aynı zamanda lojistik alanındaki akademik, mesleki, ticari, teknik bilgi alış verişine de ortam yaratmaktadır. Yerli ve yabancı sektörel kurumlar da bazı temel faaliyetlerini logitrans Fuarı kapsamında gerçekleştiriyor. Bu yılın en önemli etkinliği; kısa adı IRU olan Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği’nin kuruluşunun 75. Yılı kapsamında yapacağı, “Geleceğe Giden Yol Bağlanabilirlik Dijitalleşme Yeşil Lojistik” başlıklı etkinlik olacak. Etkinlik, IRU tarafından TOBB ve UND işbirliği ile gerçekleştirilecek.

The Chartered Institute of Logistics and Transport (CILT), Logitics Alliance Germany (LAG), Associated Cargo Experts (ACEX) gibi yabancı uluslararası oluşumların yanı sıra Türkiye’den de Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) birer etkinlik ile bu büyük uluslararası buluşmaya katkıda bulunacaklar.

Aysberg Yayıncılık tarafından organize edilen ve sektörün büyük ilgi gösterdiği, lojistik alanındaki en itibarlı ödül etkinliği olan Atlas Lojistik Ödülleri ödül töreni de yine fuar sırasında gerçekleştirilecek. EKO Fuarcılık ve Yeni Arayışlar Platformu Derneği YAPDER tarafından enerji depolama teknolojilerine yönelik olarak düzenlenen PILTECH Konferansı da fuar sırasında yapılacak etkinlikler arasında bulunuyor.

Stand ziyaretleri, müşteri ve tedarikçi buluşmaları, iş yemekleri, toplantılar, randevular, siparişler, kontratlar derken logitrans Fuarı, lojistik sektörünü tam anlamıyla ayağa kaldırıyor. Etkinlikler İstanbul dışına da taşıyor. Fuar haftası boyunca Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Gaziantep, Kocaeli, Sakarya gibi sanayi ve ticaretin kalbinin attığı tüm şehirlerde toplantılar, buluşmalar, tesis gezileri gerçekleşiyor. Yalnızca lojistik sektörü için değil tüm Türkiye ekonomisi adına büyük önem taşıyan bu etkinliğin dışında kalmak, büyük bir eksiklik olacaktır.

İlker ALTUN
ilker@aysberg.com

Kargohaber Dergisi (Sayı:298)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA